Живите български традиции - Великденски пост
Хората възприемат по различен начин Великия (Великденскя) пост. Някои хора искат просто да са на диета преди лятото, други желаят някакво разнообразяване на храненето, трети решават да пречистят, както тялото, така и душата си.
Все пак постът не е само диета - въздържането от определени храни не е самоцелно. Идеята на поста е чрез лишаване на тялото, то да се смири и да се пречисти душата. Великият пост е време за размисъл, молитви и покаяние. Подготовката за него започва три седмици по-рано.
През втората седмица народът отбелязва Месни заговезни. На трапезата се поднасят месни ястия. След това до края на Великденския пост е забранено да се яде месо.
Третата седмица завършва със Сирни заговезни. Това е християнски празник, който се нарича още Неделя Сиропустна, Прощална Неделя или Прошки. Сирни заговезни се празнуват винаги седем седмици преди Великден в неделя. С този празник завършва Седмицата на опрощението и започва Великия пост до Великден, който се явява краят на Великденските пости. На Сирни заговезни и през цялата изминала Седмица на опрощението е традиция по-младите да искат прошка от по-възрастните, като целуват ръка и искат прошка. Традиционно искат прошка и младоженци от кумовете си.
И така, да се върнем на темата за постенето. Великият пост е време на посвещаване на човека на Бога по примера на Христос, който е прекарал четиридесет дни в пустинята в пост, общуване с Отеца си и подготовка за своята саможертва в името на хората. Човекът трябва да преосмисли поведението си, да се покае и да се моли да му бъдат простени греховете, за да се пречисти тялом и духом.
В днешно време хората все повече наблягат на външния вид и забравят за вътрешния си облик. Постът е едно подходящо време да се обърнем и към своята душа, да се замислим за вътрешната си чистота, да сверим вектора на живота си, с този - на съвестта си. Той пак може да е диета за нас, но диета не само за тялото, но и за духа ни.
Определено нагласата ни трябва да бъде положителна, иначе по-добре да не се прави. А тя може да бъде положителна, защото каляваме волята си, пречистваме тялото и ума си.
Каква е храната по време на пост?
Може да хапвате всичко, което е от растителен произход. Това са ядките, плодовете, зеленчуците, варивата. Всичко, обаче, трябва да е приготвено с растително масло, а не с краве масло. Подходящи са пресните салатки, спанака, копривата. Тестените продукти не трябва да са приготвени с яйца. Алкохолът също се изключва от менюто. Може да си направите един буркан мед с някакви ядки и когато много огладнеете, да си хапвате. Мен лично, тази комбинация много ме засища и ми дава много енергия. Като обобщение - избягвайте храни от животински произход, наблягате на тези с растителен.
Тази година Великден се пада на 8 април 2018 година. Великденските пости през 2018 година са от понеделника след Сирни Заговезни на 18 февруари 2018 година до 8 април 2018 година.
И не забравяйте, че не трябва да се чувствате зле от поста, а все по-добре. По-усмихнати, по-леки, по-пречистени, по-наясно със себе си и душата си, по-добри!
„Каква полза имаме от това да бледнеем от пост,
Когато побледняваме от завист?
Що за добродетел е да не пием вино,
А да се опиваме от омраза?
Или да не ядем риба и месо,
а да изяждаме братята си с клевети?”
св. Анастасий Велики
Весели празници и успешен Велик пост от мен!
Използвана снимка:
Bulgarian Folk Traditions