"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Здравословни предимства на водораслите

Автор: Мария Лашкова
Последно обновяване на информацията: 12.05.2017 г.


Все по-често се обръщате към нас с въпроси за водораслите - как може те да са ни от полза за здравето и по какъв начин да ги включим в нашето меню. Водораслите са примитивни еукариотични организми, които нямат стъбло, корени и листа. Те са първични производители във водните екосистеми и морските организми. Повечето от тях са били консумирани в различни форми още от древни времена. Храните, които консумираме, са определящи за нашето физическо и психическо здраве. Здравословният хранителен режим подмага борбата със заболяванията, причиняващи инфекции, докато лошото хранене ни прави по-податливи на заболяванията.

Здравословни предимства на водораслите
През годините изследванията доказват много от техните здравословни предимства. Те обикновено се използват като хранителна добавка за подобряване на общото здраве и красотата. Някои от най-важните ползи за здравето са:
• Известно е, че са с висока концентрация на бета-каротин, който помага в борбата с някои видове рак и сърдечно-съдови заболявания;
• Пълни са с антиоксиданти, като ограничават растежа на свободните радикали и токсини. Антиоксидантите също така стимулитат производството на необходимите ензими за поддържане на нормални функции на организма;
• Органични по природа и пълни с ензими, водораслите са лесно смилаеми и леки за стомаха. Улесняват плавните движения на червата, като по този начин предпазват от заболявания, свързани с коремния мускул;
• Водораслите се считат за пълноценен източник на протеини, тъй като те съдържат аминокиселини, минерали и много витамини, които са от съществено значение за растежа на косата, кожата и ноктите.
• Водораслите имат стимулиращи имунната система свойства, като аминокиселини, минерали, протеини и витамини. По този начин се подпомага борбата с инфекциите, детоксикацията на имунната система и изграждането на съпротивителните сили на организма към инфекциите;
• Открити са само два източника на GLA: кърма и спирулина (синьо-зелени водорасли). GLA е от съществено значение за развитието и растежа на бебетата. Непълноценното хранене намалява GLA в млякото на майката, което води до лошо здраве на бебето;
• Водораслите подпомагат борбата с диабет, анемия, чернодробни заболявания, язви, алергии, радиация и химически отравяне. Тяхната концентрирана захар служи за стабилизиране нивата на кръвната захар при хора с висока или ниска кръвна захар.
• Водораслите подсигуряват здравословни хранителни нива при хора на диета и хора, които редовно детоксикират телата се. Аминокиселините, намиращи се във водораслите, влияят върху невротрансмитерите в мозъка, които контролират апетита.
• Една балансирана диета се състои от 80% алкални храни и 20% кисели храни. Киселинното тяло е уязвимо към болести. Водораслите се разглежда като естествен алкален източник.

Други полезни характеристики на водораслите
• Съдържат калций и магнезий, които са от съществено значение за здрави кости.
• Имат високи нива на желязо, полезни за анемични хора и бременни или кърмещи жени.
• Помагат за намаляване на тревожността и за лечение на нарушения на съня.
• Популярни са в диети за намаляване на телесното тегло.
• Водораслите съдържат хранителното вещество зеаксантин, което е добро за очите.
• Редовната консумация на водорасли подобрява паметта и повишава концентрацията и фокуса.

Азия и Европа
В азиастските страни водораслите се консумират в естестен вид, докато в западните страни се използват предимно като хранителни добавки и стабилизиращи съставки в много преработени храни, като например пудинги, конфитюри и желета, мляко, сладолед и други замразени храни. Агарът и карагенанът, които се използват за сгъстяване, идват от червените водорасли.

Азиатците ядат различни видове водорасли, използвайки ги в салата, супа, и суши. Нори е вид Porphyra водорасло и е един от най-широко консумираното. Комбу, вид на водорасли Laminaria, и Уакаме, вид на Undaria водораслите, също често се консумират. Дулце, вид на Rhodymenia водорасли, се консумира в някои европейски страни. Съществуват много видове, годни за консумация водорасли, които варират от микроскопични организми като фитопланктон до гигантски видове водорасли.

Червени водорасли
Агар, алгинати, карагенан и бета-каротин са химични съединения, получени от различни водорасли и използвани за сгъстяване и оцветяване на много храни. Карагенанът идва от червени водорасли, известни като Rhodophyta. Той помага за стабилизиране на храни като мляко, адаптирано мляко, кисело мляко, крем супа, сладолед, шербет, пудинги и глазура. Агарът, също води началото си от червените водорасли, също може да действа като сгъстител и стабилизатор, но той е по-ефективен гел от карагенан, когато е охладен. Той се използва в желиран десерти, замразени храни, кремове, замразени млечни продукти, топени сирена и майонеза. Агарът също така предотвратява тестените изделия от изсушаване.

Кафяви водорасли
Кафявите водорасли или Phaeophyta, произвеждат алгинова киселина или алгинат, още един сгъстяващ или желиращ агент. Той предотвратява образуването на ледени кристали и се използва най-вече за млечните продукти като бита гарнитурата, млечни шейкове и сладолед, но се използва и в сиропи, сосове, плодови сокове, сладкарски пълнежи, бонбони.

Други
Зелените водорасли осигуряват бета-каротина, който действа като хранителен оцветител в жълто-оранжево.

АФА
Кламатските водорасли Аfanizomenon Flos Aguae AFA са първите живи организми на нашата планета, появили се някъде преди 4 млрд години. Синьо-зелените микроводорасли растат във вода, която идва от геотермални и вулканични източници, затова те съдържат богата гама от органични минерали - калций, хром, кобалт, мед, желязо, магнезий, манган, калий, бор, фосфор, селен, натрий, сяра, титан, ванадий, цинк и др. По минералното съдържание АФА прилича на океанските водорасли като например келп, но не съдържа толкова йод. Това е особено важно за хората, които имат проблем с щитовидната жлеза. Аминокиселинният профил на синьо-зелените водорасли АФА е сходен с този на човешкото тяло, а белтъчното им съдържание е няколко пъти по- високо от това на месото, соята и другите традиционни протеинови източници. Те се усвояват отлично от човешкия организъм и са пълноценен естествен източник на минерали, аминокиселини, ензими, антиоксиданти, хлорофил, бета-каротин, витамини и други.

АФА-та стимулира производството на стволови клетки и увеличава циркулацията им в кръвта до 80%. Тя е най-богата от всички биологични видове на фенилетиламин, хормонът на щастието. Грам и половина АФА ще ви направи щастливи, а и ще стимулира 40% от клетките на имунната ви система.

Хлорела
Хлорела е най-богата от всички храни на ДНК и РНК и това я прави изключителна храна за мозъка и за дълголетие. Тя е по-богата на хлорофил (28.9гр/кг), от което и да е растение, оттам идва и името й. Хлорофилът има кръвотворен и анти-раков ефект. Съдържа над 20 витамина (А, от В1 до В12, С, D, Е, К и др.) и минерала с висока биологична активност, като от трите микроводорасли (хлорела, АФА, спирулина) е най-богата на желязо и цинк. За разлика от другите зелени водорасли, клетъчната стена на Хлорела се състои главно от целулоза и хитин. Това се дължи на високото съдържание на целулоза в клетъчната стена, което й позволява да се свързва с токсичните вещества и замърсявания и да ги елиминира, което дава на Хлорела високия потенциал за абсорбиране и детоксикация чрез червата. Тя е много подходяща като част от програмите за детоксикация.

Пиреноидоса подпомага заздравяването на вътрешни и външни рани и удължава дълголетието с 30%. Консумирайки я към нашето здраве и щастие вече може да добавим и дълголетие. Тази хранителна добавка става известна след Втората световна война поради прекрасната й способност да отвежда токсините, тежките метали и радиацията извън тялото. Тогава хлорела се използва широко в Япония, а и до днес употребата й се разпространява в Европа и САЩ.

Спирулина
Спирулина е микроскопично водорасло, което е отличен източник на лесно смилаем растителен протеин. Съдържа 8-те основни аминокиселини, витамин А, желязо, калций. Притежава антиоксидантни свойства и подпомага организма при борбата със заболяванията.

Спирулина Платенсис има изключително противовъзпалително действие. Богата е на бета каротин, с 10-пъти по-високо съдържание на калций от млякото и 9-пъти повече магнезий от черния ориз. Стимулира производството на естествени интерферони – незаменим приятел на страдащите от множествена склероза, хепатит и рак. Спирулина е най-богата на синия пигмент фикоцианин. Редица научни изследвания показват, че именно фикоцианинът стимулира отделянето на зрели стволови клетки. Заради противовъзпалителното си действие спирулина е идеален помощник при алергии, астми, синузит и вички останали заболявания, завършващи на -ИТ.

Водораслите съдържат важни минерали като натрий, калций, йод, желязо, магнезий и калий. Те също съдържат витамини като А, В1, В2, В6, ниацин. Богати са на фибри и омега-3 мастни киселини, етерично масло, което често липсва в западните диети. Всички те са достъпни под формата на хранителни добавки. Учените активно проучва възможностите за култивиране на водорасли в голям мащаб за употреба като храна.

Консумирането на водорасли като редовна хранителна добавка помага за подобряване на цялостното развитие и растеж на тялото, тъй като те съдържат почти всички хранителни вещества, минерали, витамини, протеини, аминокиселини и нуклеинови киселини, хлорофил, фибри и др. Голямото разнообразие от видове добавки и начини за консумаци ви предлагат редица начини да се облагодетелствате от техните полезни качества. Докато ползите за здравето на водорасли са огромни, най-добре е да се консултирате с професионалистите в медицински център "Здравословен Живот" за вида и количествата, от които се нуждае вашето тяло.

Използвана литература:
Live strong
Buzzle
Nutra ingredients

Препоръчани продукти:

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...