"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Тежките метали в телата ни

Автор: Мария Лашкова
Последно обновяване на информацията: 13.08.2017 г.


Повечето от нас не могат да осъзнаят в пълна степен опасностите, които крият тежките метали за нашето здраве и колко често се срещаме с тях в ежедневието си. Ще се опитаме да ви информираме за тези опасности и как най-ефективно да се детоксикираме и прочистим от вредните им влияния. Добрата информираност може да предпази вас и хората, които обичате.

Какво представляват тежките метали?
Помните ли уроците по химия? Тежките метали са клас от металните елементи. За да функционира правилно, нашето тяло се нуждае от малки количества от някои от тях. Това са тежките метали – мед, цинк и други, но дори и те могат да бъдат опасни, когато се приемат в по-големи от необходимите количества. Някои от металите обаче, като арсен, кадмий, олово, живак, нямат доказани полезни свойства за човешкия организъм и тяхното натрупване през годините може да доведе до сериозни заболявания, дори смърт.

Как тежките метали се натрупват в организма?
Съвременната индустриализация увеличи количествата на тези метали в околната среда, оттам и в нашите тела. Въздухът, почвата и водата съдържат в голяма степен тези токсични елементи. Всички ние сме пряко застрашени от влиянието на тежките метали, защото освен в околната среда, те са в козметиката, лекарствата, преработените храни и в нещата от първа необходимост, които ни се налага да ползваме всеки ден. Осъзнаването на опасността, която представляват те, е първата стъпка към предпазване от вредните им влияния.

Видове тежки метали
Познати са над 20 различни токсични тежки метали, които застрашават нашето здраве. Тяхното натрупване в тялото може да доведе до редица психични и физически здравословни проблеми, които с малко повече внимание може да си спестим. Нека разгледаме най-често срещаните и представляващите най-голяма заплаха тежки метали.

Арсенът се използва много често в индустрията и това е причината да присъства в почти всяка биологична и екологична система. След поглъщане, той се разпространява в черния дроб, бъбреци, бели дробове, далак, аорта, кожа и нокти. В исторически план арсенът често се е използвал за убийства и самоубийства. Контактът с арсен е пряко свързан с раковите заболявания. Освен това при контакт с арсен може да се наблюдава гадене, повръщане, анорексия, коремна болка, мускулни спазми, диария, парене в областта на устата и гърлото, чеснов дъх, отпадналост и умора.

Оловото е един от най-токсичните елементи на Земята. Най-честите източници на токсично олово са водата за пиене, боите на основата на олово и оловните части на въздушно преносимите машини. Оловото от водата и въздушнопреносмимите източници се натрупва в земеделските почви, а оттам попада и в нашата храна. Цигареният дим също е източник на олово. Има доказателства, че контактът с олово може да доведе до умора, раздразнителност, проблеми с паметта, забавени реакции, загуба на концентрация, сърдечно-съдови проблеми, бъбречни проблеми, коремни болки, спазми, запек, анорексия, загуба на тегло, проблеми с черния дроб. При продължително и концентрирано излагане на токсините от оловото може да се причинят необратими мозъчни нарушения, припадъци, кома и дори смърт, ако не се погрижим своевременно. Особено податливи са децата, при които необратимо е застрашено физическото и психическото развитие.

Живакът се среща в две форми – органичен и неорганичен живак. Неорганичният живак се намира в термометрите, барометрите, батериите, контактите и кабелите, някои пломби в стоматологията, флуоресцентни крушки, пестициди, ваксини, бои, стягащи кожата кремове, антисептични кремове, лекарства и други мазила. Органичният живак е в морските дарове и често се среща и в животновъдната продукция, преработените зърнени култури, млечните продукти. Зъболекарите, бояджиите, рибарите, фермерите, лаборантите, миньорите, химиците и козметиците са само част от професиите, пряко застрашени от токсикация с живак.

Всеки един от нас също е застрашен. Здравните неразположения, които може да се наблюдават в тези случаи са умора, тремор, проблеми с виждането, с чуването, кома, нервни разстройства, двигателни и емоционални смущения. Според скорошни изследвания живакът се свързва със заболяването аутизъм.


Други токсични тежки метали са: Алуминий, Антимон, Барий, Бисмут, Кадмий, Серий, Никел, Платина, Рутений, Родий, Селен, Тантал, Калай, Титаний, Ванадий, Цирконий, Уран.

Токсикацията с тежки метали е едно състояниe, на което доста често медицината не обръща сериозно внимание и не прави нужните изследвания за наличието на токсични отпадъци, натрупани в нашето тяло. Токсичните тежки метали застрашават не само отделните клетки и тъкани, а и цели органи и системи. Не само хората, които работят пряко с тези тежки метали са подложени на опасност от тяхното натрупване. Всеки един от нас е потенциално застрашен и се налага периодично тестване, за да се избегнат евентуалните усложнения и опасности за здравето ни, които неминуемо настъпват с времето. За щастие вече има начини да се установи наличието на тежки метали в тялото и да се предпазим от последващи усложнения.


Предпазни стъпки, които може да предприемете
Най-доброто средство в борбата с тежките метали е избягването им, но в днешния свят това се оказва невъзможна задача, затова може да ви посъветваме да спазвате няколко прости стъпки.

• Избягвайте живачно-сребърните амалгами в зъболекарските кабинети;
• Внимавайте с морските риби, които освен живак, може да съдържат и арсен. Заложете на органично сертифицираните, доказано несъдържащи живак морски риби и дарове;
Чиста вода и въздух. Сложете филтри на водата за пиене, дори и на тази за къпане. Въздухът навън не можем да променим, но може да се погрижим поне за въздуха в къщата ни. Заложете на качествените пречистващи и филтриращи системи за въздух;
Чиста храна. Избягвайте преработената храна и избирайте Био продукцията. Внимателно измивайте плодовете и зеленчуците и не забравяйте, че качествената храна е помощник на естествената детоксикация на организма;
• Използвайте Био, натурални и чисти препарати за почистване на дома и внимателно подбирайте козметиката, която ползвате;
• Избягвайте индустриалните зони, най-вече за живеене.

Натуралният зеолит, под формата на клиноптилолит, е идеално средство за прочистване на тялото от тежките метали.

Препоръчани продукти:

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...