"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Суровоядство (сурова хранителна диета)


Последно обновяване на информацията: 10.06.2017 г.


Вие заслужавате да изглеждате и да се чувствате добре. Ние ще ви помогнем да постигнете това без излишен стрес, с помощта на нашата нова статия за въвеждане в суровоядството.

Суровата храна (обикновено с растителен произход - пресни плодове и зеленчуци, за предпочитане органични, кълнове, семена, ядки, бобови, сушени плодове, водорасли, подправки, естествени подсладители) е непреработена храна, която не е била подложена на топлинна обработка и често дори се нарича "жива храна". Здравословните ползи от диетата с консумация на сурови продукти се основават на убеждението, че високоензимната храна е отлична предпоставка за оптимално здраве. Ензимите помагат на храносмилането, а суровата храна съдържа в изобилие от тях. След подлагане на термична обработка (над 118 º F или 48 º C) естествено срещащите се ензими са унищожени, като организмът трябва да произвежда нови ензими за смилане на храната. Смята се, че това поставя твърде голям натиск върху организма, който трябва едновременно да произвежда необходимите ензими и да смила храната. Термичната обработка намалява хранителната стойност и "жизнена сила" на хранителните продукти. Някой специалисти в областта на суровоядството дори вярват, че готвенето прави храната токсична. Според тях диетата със сурова храна може да ви спаси от главоболие и алергии, да повиши имунитета и да подобри паметта, както и състоянията на артрит и диабет.

Това е една от основните причини, поради която хората прибягват към суровоядството като здравословна алтернатива. Хранителният режим със сурова храна спомага отслабването, тъй като много от суровите храни са с ниско съдържание на калории, мазнини и натрий и с високо съдържание на фибри. Получавате и допълнителен плюс - повечето от това, което консумирате е с високо съдържание на витамини, минерали и фитохимикали. Доказано е, че готвенето може да разруши витамини B и C, а при всички случай хапването на много зеленчуци и плодове е добро за вас. Повечето сурови храни, включително плодове, зеленчуци, ядки и семена, са естествено безглутенови.

Други причини да се обърнете към суровоядството включват ефекта анти-стареене, повишаване на физическата издръжливост и други здравословни ползи. Много от последователите на суровоядството са вегани с лични убеждение, че консумацията на животни е неетична и нездравословна.

Като първа стъпка ви съветваме да потърсите задълбочена информация за суровоядството (вижте книга на тази тема и в нашия он-лайн магазин). Поради риска от хранително отравяне, диетата със сурови храни не се препоръчва за бременни жени, малки деца, възрастни хора, хора със слаба имунна система, както и на тези с хронични заболявания (бъбречни).

При суровата диета трябва да се уверите, че получавате достатъчно протеини, желязо, калций и други витамини и минерали (B-12), като може да се наложи прием на хранителни добавки, за да компенсирате евентуални пропуски в диетата си.

Приготвяне и съхранение на суровата храна
Суровите храни са по-податливи на разваляне и нямат толкова дълъг срок на годност, колкото преработените. Консумирайте ги бързо и редовно зареждайте запасите. Много е удобно, ако си отглеждате домашна продукция (ако нямате градина, на терасата или слънчевия прозорец), която да консумирате веднага след откъсването. Продукти като обелени ядки, семена, сушени плодове, рожков, кокосов орех, зърна може да съхранявате в хладилника за оптимално дълго запазване на здравословните ползи.

Може да консумирате неварени, непреработени, предимно органични храни, сурови плодове, зеленчуци, ядки, семена и покълнали зърна. Храната може да бъде студена или дори леко затоплена (до 48 градуса целзий). Можете да използвате блендери, кухненски роботи, дехидратори, за да приготвяте редица кулинарни експерименти.

Храни, които може да консумирате
Не забравяйте, че суровата храна може да бъде изключително вкусна и разнообразна, част от вашата добре балансирана на хранителни вещества диета за оптимално здраве и идеално тегло. Сега ще ви посочим голямото разнообразие от храни, които може да консумирате в техния непреработен вид, за предпочитане органични и пълнозърнести:
• Пресни плодове и зеленчуци - уверете се, че са органични и свежи. Във хладилника винаги трябва да имате голямо разнообразие от зеленолистни зеленчуци, кореноплодни и пресни билки.
Ядки и семена – поддържайте налични по няколко буркана покълнали семена в хладилника, както и буркан с накиснати бадеми (сменяйте водата всеки ден, в продължение на 5 дни). Маслата от семена и ядки също са важни за вашата сурова хранителна диета.
• Фасул, зърнени и бобови култури.
Сушени плодове като фурми, стафиди, боровинки, годжи, ананас, кокос, кайсия, манго, ябълки и т.н. Фурмите са отличен подсладител за вашите сурови десерти.
• Пресни и сушени билки и подправки, чрез които да добавяте разнообразни аромати към храната си.
Соли - добавят минерални хранителни вещества към вашата диета.
• Масла - изберете натурален студенопресован зехтин и слънчогледово олио, ленено масло, конопено масло.
• Оцет - Ябълковият оцет се счита за най-подходящ, тъй като е с високо съдържание на ябълчна киселина, подпомагаща храносмилането на протеини
• Водорасли - гарантират широка гама от минерали и лигнани (с противоракови свойства) във вашата диета. Потърсете хиджики, дулсе, нори и уакаме.
• Младо кокосово мляко
Какао и рожков - изберете и двата продукта от качествени органични източници и съхранявайте в херметически затворени контейнери за по-дълготрайна свежест на продуктите.
• Сурови пастети
• Кисело зеле
• Някои суровоядци консумират непастьоризирано мляко и млечни храни, сурови яйца, месо и риба.

Въвеждане на суровата храна в ежедневието
Въведете суровите храни бавно и постепенно. Яжте разнообразни храни, като си направите списък на продуктите, билки, ядки и семена от A до Я, които бихте искали да включите в суровата хранителна диета, като наблягате на сезонната продукция и се стремите да включвате възможно най-голямо разнообразие.

Започнете с пресни плодове за закуска или опитайте със смути от свежи плодове (без млечни продукти). Направете преход към прясна, сурова растителна храна в оставащите дневни ястия като всяка седмица увеличавате броя на суровите хранения. За обяд и вечеря пригответе голяма салата, като добавите ядки, семена, покълнали семена и зърна. Консумирайте сурови пастети на растителна основа, пресни билки и т.н. Хумусът е чудесна добавка към много ястия. Правилният избор на билки и подправки ще спомогне за трансформирането на вашата салата във вкусно и пълноценно основно ястие. Използвайте различни техники за приготвяне на разнообразна храна, като добавяте покълнали семена, зърна и боб, изцеден сок от плодове и зеленчуци, накиснати ядки и сушени плодове.

Разгледайте и нашето голямо разнообразие от сурови рецепти.

Оптималното здраве е комплекс от хармонични практики. Освен здравословното хранене, този комплексен процес включва подходящи упражнения, релаксиращи техники за намаляване на стреса, позитивно мислене и удовлетворение от вашето настояще.

Препоръчани продукти:

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...