"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Колит

Автор: МЦ "Здравословен Живот"
Последно обновяване на информацията: 05.06.2013 г.


Колитът представлява възпаление на дебелото черво. Има 2 подтипа: остър колит - острото възпаление на дебелото черво, което се среща сравнително често, както при деца, така и при възрастни хора и хроничен колит - представлява възпаление на лигавицата на дебелото черво.

Причини
Острият колит се причинява от различни инфекциозни агенти (коли-бактерии, салмонела, шигела), от диетични грешки, от химични отрови. Често е съпроводен от остър ентерит /колиентерит/. Хроничният колит е причинен от различни видове бактерии, амеби, глисти, токсични вещества като олово и живак, периодични диетични грешки, термични и простудни, алергични и други фактори.

Признаци и симптоми
Признаците и симптомите на колит са доста различни и зависят от етиологията (причина) на дадения колит. Симптомите на колит могат да включват: коремна болка, загуба на апетит, умора, диария, спазми, неотложност и подуване на корема. Признаците могат да включват: коремна чувствителност, загуба на тегло, промени в дефекацията (повишена честота), треска, кървене (явно или окултно/ кървави изпражнения), диария и подуване. Симптомите на острия и хроничния колит се различават. Острият колит започва спонтанно, със силни коликообразни болки по хода на дебелото черво, с чести позиви за ходене по голяма нужда. Последва диария, като многократно се изхождат течно-воднисти или кашави шуплести изпражнения, които понякога са примесени със слуз и кръв. Често има температура и общото състояние на болния е влошено. При хроничния колит най-честият признак е коликообразна коремна болка, различна по време, сила и локализация. Обикновено болката се усилва преди изхождане по голяма нужда и отслабва след нея. Болните се оплакват от тежест и подуване на корема, куркане на червата, където се образуват много газове. Често настъпват диария и запек с редуване. Запекът е по-чест у лица, водещи заседнал живот.

Много научни статии твърдят че Синдром на дразнимото черво е отделна болест, но въпреки това тя спада към спастичния колит. Това име може да доведе до объркване, тъй като колит не винаги е функция на синдром на дразнимото черво. Тъй като етиологията на спастичния колит до момента не е известна и вероятно многофакторна, може да има известно припокриване на симптомите между спастичния колит и различните форми на колит. Синдром на дразнимото черво (IBS или спастично дебелото черво) се характеризира с хронична коремна болка, дискомфорт, подуване на корема и изменения в дефекацията. Основните симптоми на IBS са коремна болка или дискомфорт във връзка с честата диария или запек и промяна в навиците на дефекация. Може да има и спешността за дефекация, усещане за незавършено изпразване на червата (тенезъм), подуване на корема. В някои случаи симптомите се облекчават чрез движения на червата. Хората с IBS, по-често, отколкото други, имат гастроезофагеален рефлукс, симптоми, свързани с пикочно-половата система, синдром на хроничната умора, главоболие, болки в гърба и психиатрични симптоми като депресия и тревожност.

Лечение
Прогнозата на острия колит е благоприятна. Обикновено преминава за 7-10 дни. Прогнозата на хроничния неусложнен колит е благоприятна при спазване на назначения лечебен режим. Веднага се започва щадяща диета, съставена от пюрета и течности. Препоръчва се употребата на леки чайове /шипка, липа, лайка и други/ със сухар и слабо подсладени. Забранява се употребата на алкохол и тютюнопушенето. Много е важно да се поемат достатъчно количество течности, за да не се стигне до обезводняване на организма, особено при малки деца. Някои ограничения в диетата могат да помогнат за контрола на обострянията при хора с колит. По време на обостряне, трябва да се избягват трици, плодове и сурови зеленчуци. Това може да подпомогне управлението на симптомите, защото тези храни могат да влошат диарията.

Правилно изготвеният хранителен диетичен режим ще ви помогне в дългосрочната и ефективна борба с това състояние. Ние ви препоръчваме консултация с нашия професионален диетолог и хомеопат д-р Шишков, който ще ви даде насоки как да се справите трайно с вашите храносмилателни оплаквания. Регистрирайте се ТУК или се свържете с Венета Маркова на телефон 0888 77 22 65.

Използвана литература:
Ccfc
Body and health
E-medicine health

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...