"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)

Автор: Мария Лашкова
Последно обновяване на информацията: 04.06.2013 г.


Гастроезофагеалният рефлукс е хранително разстройство, което засяга пръстена на мускула между езофагуса (хранопровод) и стомаха. Много хора, включително и бременните жени, страдат от киселини в стомаха. Рефлукс означава обратен поток, така че гастроезофагеалният рефлукс представлява връщане на съдържанието от стомаха обратно в езофагуса.

Когато преглъщате, долният езофагеален сфинктер - мускулите около долната част на хранопровода - се отпускат, за да позволят на храната и течностите да се стичат в стомаха. След това се затварят. Въпреки това, ако този клапан се отпуска неритмично или отслабено, стомашната киселина или жлъчката може да се стече обратно в хранопровода, което води до чести киселини. Повтаращият се приток на киселина може да предизвика възпаление на лигавицата на хранопровода, водейки до възпаления (езофагит). С течение на времето са възможни и по-нататъшни усложнения, като кървене или проблеми с дишането.

Симптоми
Киселините или така нареченото киселинно-стомашно разстройство са най-често срещаните симптоми на рефлукса и обикновено се изразяват в пареща болка, която започва зад гръдната кост и се придвижва към врата и гърлото. Потърпевшите сравняват чувството с връщане на храна в устата, оставяйки кисел или горчив вкус. Горенето, напрежението или болката от киселините могат да траят около два часа, като се обострят след хранене. Много от хората с рефлукс получават облекчение след като се изправят или след прием на антиацид. Когато киселините започнат да се появят поне два пъти всяка седмица или вече влияят върху вашето ежедневие, лекарите наричат това гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ). Други симптоми, които може да ви сигнализират за наличие на това заболяване са:
• Регургитация
• Затруднено преглъщане (дисфагия)
• Суха кашлица и / или хрипове
• Дрезгав глас или възпалено гърло (усещане за буца в гърлото)
• Отит на средното ухо
• Некрадиологична болка в гърдите
• Ерозия на имейла или други стоматологични прояви
• Гадене, повръщане.

Факторите, които допринасят за възникването на ГЕРБ
Неправилният хранителен режим, съчетан с вредните навици от начина на живот, могат да доведат до това състояние. Някои храни и напитки, включително шоколад, мента, пържени и мазни храни, кафе, алкохолни напитки, цитрусови плодове и сокове, доматени продукти, могат да допринесат за рефлукса и за възникването на киселини. Други рискови фактори са тютютнопушенето, затлъстяването, бременността, хиаталната херния, сухотата в устата, астма, диабет и забавено изпразване на стомаха.

Препоръчватсе следните изследвания за оценка на пациенти със съмнение за гастроезофагеална рефлуксна болест:
• Горна гастроинтестинална ендоскопия / езофагогастродуоденоскопия;
• Езофагеална манометрия;
• Амбулаторна 24-часова рН мониторинг: стандартен критерий при установяване на диагнозата гастроезофагеална рефлуксна болест.

Алтернативни методи за лечение
Докторите препоръчват здравословни промени в начина на живот и в хранителния режим, като средства за борба с това неприятно състояние. Промените, които биха дали облекчение в този случаи са следните:
• Намаляване на теглото (в случай на затлъстяване)
• Избягване на алкохол, шоколад, цитрусов сок, доматени продукти, мента, кафе и семейство лукови
• Консумация на малки по размер, но по-чести хранения
• Ограничаване от консумацията на храни (може течности) 3 часа преди време за лягане
• Повдигане на позицията на главата, докато спите

Препоръчва се незабавно да потърсите лекарска помощ, ако почувствате болки в гърдите, особено когато са придружени и от други симптоми като задух или болки в челюстта или рамото. Това може да са признаци на сърдечен удар.

С течение на времето, хроничното възпаление на хранопровода може да доведе до усложнения, включително:
• Стесняване на хранопровода (стриктура на хранопровода). Увреждането на клетките в долната част на хранопровода от киселинна експозиция води до образуването на съединителна тъкан. Съединителната тъкан стеснява пътя на храната, причинявайки затруднено преглъщане.
• Стомашната киселина може сериозно да подкопае тъканите в хранопровода, като доведе до възпаление или така наречената (езофагеална язва). Тези язви могат да кървят, да причиняват болка и да направят трудно преглъщането.
• При предраковите промени в хранопровода (хранопровод на Барет) се наблюдава промяна на цвета и структурата на покривната тъкан на долната част на хранопровода. Тези промени са свързани с повишен риск от рак на хранопровода. Рискът от рак е малък, но все пак трябва да се погрижите превантивно и навреме за своето здраве.

Въпреки че рефлуксът може да ограничи дневната активност и продуктивност, той рядко е животозастрашаващо състояние. С подходящ хранителен режим, назначен от опитен диетолог, вие може да се излекувате дългосрочно и то без лишения и силни медикаменти. Ние ви препоръчваме консултация с нашия професионален диетолог и хомеопат д-р Шишков, който ще ви даде насоки как да се справите трайно с вашите храносмилателни оплаквания. Регистрирайте се ТУК или се свържете с Венета Маркова на телефон 0888 77 22 65.

Използвана литература:
Web MD
E medicine
Mayo clinic

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...