"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

10 полезни съвета за борба с депресията, които няма да ви струват нищо

Автор: Елена Терзиева
Последно обновяване на информацията: 27.12.2011 г.


В депресия ли сте?
В последно време активните хора имат все повече причини да бъдат депресирани. Икономическата криза, стресът в ежедневието, постоянната борба за доказване на работното място, несполуки в личния живот са само част от причините, които могат да докарат депресия на всеки модерен и динамичен човек. По правило колкото по-интелигентен и чувствителен е един човек, толкова повече обмисля и осъзнава живота си, търси щастието и се стреми към стойностни неща. Тези хора са и доста по-податливи на депресивни състояния и страдат, претърпявайки неуспех в работата или в лично отношение. Прагматичните и първосигнални хора не обмислят прекалено много, действат интуитивно, радват се на малките неща и се задоволяват с материалните придобивки. Ето защо те са много по-щастливи в живота си.
Ако вие сте от първата група и се депресирате често, прочетете тези 10 прости съвета, които няма да ви костват нищо да опитате за себе си. Ако все пак и те не ви помогнат, тогава бихме ви препоръчали да започнете терапия с добър психолог (ние в ЗДРАВОСЛОВЕН ЖИВОТ можем да ви препоръчаме). Дори и вече да посещавате психолог тези 10 правила могат само да ви помогнат.

1. Не се самообвинявайте!
За да преодолеете депресията най-вече е нужно да осъзнаете реалността, че това състояние представлява вид заболяване, като всички останали физически заболявания. Не е възможно да го преодолеете чрез по-настоятелни опити да се отървете от него, нито пък чрез промяна на поведението си или начина на действие. Преди всичко е нужно да приемете, че сте болни и имате нужда от внимание, а не да обвинявате себе си за състоянието, в което се намирате.
Много хора при претърпян неуспех търсят винаги вината в себе си, омаловажавайки значението на независещите от тях причини. Гледайте реално на нещата и не стоварвайте всичко върху себе си!

2. Говорете с другите!
Не е лесно да споделите с хората около вас как се чувствате, какво ви мъчи. Винаги е по-добре да разкажете за депресията, отколкото да я пазите в тайна.
Не всеки ще разбере точно за какво говорите и ще ви подкрепи. Когато става въпрос за счупена ръка или главоболие, всеки ще ви се притече на помощ, защото сам го е изпитал върху себе си. Не е същото с душевното разстройство. Но дори и да не разберат напълно през какво минавате, близките ви ще ви окажат емоционална подкрепа, а нерядко ще ви дадат и независима оценка на фактите през техния безпристрастен поглед. Не се излоирайте от хората, които ви обичат и ценят. Разкажете им всичко, което ви мъчи!

3. Спортувайте редовно!
Най-вероятно е при депресия да нямате желание да се движите и спортувате активно, но всъщност посещението на фитнеса или тичане в парка ще ви помогнат изключително много. Научно доказано е че само 30 минути редовно упражняване на любимия спорт може да намали значително симптомите на депресия. Спортът има положително въздействие върху настроението ви и може да го подобри за цели 12 часа след упражняването му.

4. Погрижете се за физическото си здраве!
Ако се чувствате депресиран, това несъмнено ще повлияе и на физическото ви здраве. Ако не се погрижите навреме рискувате да си навлечете сериозни здравни проблеми и да увеличите многократно симптомите на депресия.
Връзката между депресията и болести като диабет и болно сърце са неоспорими. Честите и дълбоки депресии често причиняват тези сериозни болести и могат да имат фатален ефект върху здравословното състояние на човека. Вярно е и обратното - хора болни от диабет или претърпели инфаркт са много по-склонни към депресивни състояния.
Вземете мерки да укрепите здравето си и приемете това като част от излекуването на депресията.

5. Спазвайте всекидневен режим на изпълнение на задачите си.
Придържането към регулярно изпъление на всекидневните задачи ще има положителен ефект върху борбата ви с депресията. Каквито и дейности да предприемате опитайте се да си създадете режим и изпълнявайте задачите всеки ден, в един и същи час. Всякакви прости и постоянни задължения като например миенето на чинии, пазаруването или тичането в парка ще ви пмогнат да се преборите със синдрома на постоянното униние и отчаяние. Успешното изпълнение на тези рутинни задачи ще покаже на вас и на околните, че вие сте в състояние да се оправяте сам и да се възстановите.

6. Хранете се здравословно!
Това, което ядете е важно не само за тялото ви, но в същата степен и за мозъка. Така, че ако сте жертва на депресията, сега повече от всякога е нобходимо да преминете на здравословна и балансирана диета, богата на пълнозърнести храни, плодове, зеленчуци, Омега-3 мастни киселини.
Само храната не би могла да е достатъчна за да преборите депресията, но тя има основно значение за здравословното състояние и укрепването на организма с цел да не се поддаде на болестни състояния. Много храни дори имат положително въздействие върху настроението - това са храни богати на въглехидрати и Витамин D. Омега-3 мастните киселини, които се съдържат в тлъстите морски риби и рибеното масло също са полезни при депресивни състояния.
Бъдете наясно и с рисковете от злоупотреба със сладки храни и въобще с преяждането, които при много хора действат успокояващо. Това не бива да практикувате за борба със стреса!

7. Приемайте хранителни добавки!
Особено полезно ще е да приемате витамин B-комплекс, омега-3 мастни киселини под формата на рибено или ленено масло, витамин C, магнезий. Приемът на важните витамини и минерали не е достатъчен през храната. Затова се препоръчва приемът им като хранителни добавки. Изберете реномиран производител. За оптималната доза и точен избор, обърнете се към доказан специалист.

8. Избягвайте цигари, алкохол и наркотици!
Макар че може би ще ви се иска да утешите мъката си с цигари, алкохол или още по-лошо с наркотици, в никакъв случай не се поддавайте на подобни желания! Употребата им би могла да има моментен ефект, но в дългосрочен план действието им ще е пагубно върху тялото и мозъка ви! Вредните им субстанции ще нарушат баланса на мозъчната ви химия и биха могли да ви донесат сериозни проблеми във взаимоотношенията с околните, на работното място и други аспекти от живота ви. Комбинирането им с антидепресанти е изключително опасно.
Ограничете употребата на цигари и алкохол и в никакъв случай не посягайте към наркотични вещества!

9. Опитайте се да спите добре!
Депресията и пролбемите със съня често вървят ръка за ръка. Безсънието е типично при депресивни състояния и за много хора липсата на сън допълнително усложнява депресията.
Препоръчително е да спите достатъчно и да спазвате редовен режим на лягане и ставане.

10. Не прекалявайте с работата!
Стресът в работата и затрупването със задачи са чест причинител на депресията. Опитайте се да не поемате повече работа, отколкото можете да свършите. Научете се къде са лимитите ви и бъдете внимателни при поемането на повече задължения. Ако се налага да се справите със сложни задачи, разделете ги на по-малки и лесни за изпълнение части.
И запомненете: Няма проблем да забавите малко темпото. Не е възможно постоянно да работите на 100% от капацитета си. Дори и да работите само със 75% от възможностите си, това е добро постижение. Ако не сте в състояние да действате нормално при депресия, тогава е редно да бъдете състрадателни към себе си. Заслужавате почивка! Спрете поне за ден!

При проблеми с депресия или депресивни симптоми, специалистите от медицински център "Здравословен живот" могат да ви помогнат! Свържете се с д-р Шишков по e-mail или на 0885 580 580.

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...